Jesteśmy krajowym liderem produkcji przyczep samochodowych do 3500 kg.

Ponad 50 lat doświadczenia pozwala nam tworzyć niezawodne przyczepy, które towarzyszą Państwu na co dzień i spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań aby z linii produkcyjnej schodziły w pełni bezpieczne, funkcjonalne produkty.

We wrześniu 2013 roku Fabryka stała się własnością prywatnego przedsiębiorcy i od tego czasu kontynuuje produkcję przyczep pod marką NIEWIADÓW nieustannie świadcząc najwyższy poziom usług zarówno w zakresie produkcji przyczep jak i handlu.

50+

lat doświadczenia

200+

modeli przyczep

2

fabryki

Szczególnie mocno na rynku polskim i zagranicznym zagościły nasze przyczepy kempingowe, których pierwsza produkcja została uruchomiona w roku 1973 i trwa po dzień dzisiejszy, oczywiście idąc z postępem czasu są one cyklicznie udoskonalane i unowocześniane.

W naszej ofercie znajdą Państwo ponad 200 standardowych modeli przyczep, takich jak:

 • przyczepy kempingowe
 • przyczepy bagażowe lekkie i ciężkie
 • autolawety
 • przyczepy handlowe
 • przyczepy podłodziowe
 • przyczepy do przewozu motocykli /quada
 • przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego
 • przyczepy do przewozu koni
 • przyczepy do transportu bydła / owiec
 • furgony
 • chłodnie

Szeroka gama naszych produktów i możliwości dostosowania parametrów przyczepy
( wymiary, płynny zakres mas pozwalający dopasować produkt do możliwości każdego auta ) oraz bogate wyposażenie dodatkowe pozwalające jeszcze w większym stopniu zwiększyć funkcjonalność produktu rozbudowując go o kolejne elementy, powoduje że nasze przyczepy są w stanie sprostać wymaganiom większości klientów – tym samym bezpiecznie ją eksploatować przez długie lata , co gwarantuje marka NIEWIADÓW.

Nasza historia

Historia przedsiębiorstwa sięga 1920 roku, kiedy powstała Spółka Akcyjna „NITRAT”, której celem była produkcja wyrobów chemicznych i wojskowych. Siedziba spółki początkowo była w Warszawie, do czasu wybudowania zakładu produkcyjnego w Niewiadowie w 1924 roku. Prace budowlane, dostawa linii technologicznych, montaż maszyn i urządzeń przypadła włoskim specjalistom. Oprócz trotylu w Niewiadowie produkowano również nawóz sztuczny.

W czasie II Wojny Światowej firma została zniszczona, pozostała część przejęta przez Okupanta. Po wyzwoleniu zakład pozostawał pod kontrolą Pabianickiej Spółki Akcyjnej Przemysłu Chemicznego „CIBA”, a następnie Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Barwników „BORUTA” w Zgierzu.
Dopiero w roku 1950 udało się powrócić do produkcji chemicznej, zakład zmienił nazwę na Zakłady Przemysłu Nieorganicznego NIEWIADÓW.
W 1955 roku zakład został podporządkowany Zjednoczeniu „PREDOM” i zmienił nazwę na Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych „NIEWIADÓW”.
Od tego czasu firma rozwijała swoją działalność poprzez różnorodną produkcję, m.in. ozdób choinkowych, kajaków, łodzi żaglowych, młynków elektrycznych.
W 1966 rozpoczęto produkcję przyczep kempingowych. Jeszcze dwukrotnie zmieniano nazwę zakładu na Zakłady Sprzętu Domowego i Turystycznego „PREDOM-PRESPOL” oraz w 1986 r. na Zakłady Sprzętu Precyzyjnego „NIEWIADÓW”.

W 1994 roku przekształcono firmę w spółkę akcyjną. Kolejnym krokiem w historii jest wydzielenie dwóch spółek – Fabryka Przyczep Niewiadów Sp. z o.o. oraz Fabryka Artykułów Domowych FAD Niewiadów Sp. z o.o.
W kwietniu 2006 doszło do scalenia wszystkich Spółek w jedną pod nazwą Zakłady Sprzętu precyzyjnego „NIEWIADÓW” S.A. w skrócie „NIEWIADÓW” S.A.

Ważniejsze daty w historii Firmy:

30 grudzień 1920 r. – Założono Spółkę Akcyjną NITRAT.
1921 – 1922 r. – Budowa Polskich Zakładów Chemicznych NITRAT Spółka Akcyjna w Niewiadowie.
8 grudzień 1922 r. – Uroczyste poświęcenie ‘nowego zakładu’.
1924 r. – Firma Societa Italiana Produtti Esplodenti z Mediolanu dokonała rozruchu zakładu i przekazała go polskiemu personelowi.
1 wrzesień 1939 r. – Zbombardowano niektóre obiekty zakładu
1940 r. – Zdemontowano i wywieziono do Niemiec urządzenia zakładu.
Styczeń 1945 r. – Wyzwolono zakład.
Styczeń 1950 r. – Utworzone zostały samodzielne Zakłady Przemysłu Nieorganicznego -Niewiadów , podległe Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego.
Luty 1951 r. – Rozpoczęto produkcję soli nieorganicznych i innych związków chemicznych. Jednostką nadrzędną zakładu zostało Ministerstwo Przemysłu Chemicznego.
1955 r. – Zakład został podporządkowany Zjednoczeniu PREDOM w Ministerstwie Przemysłu Maszynowego i zmienił nazwę na Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych NIEWIADÓW.
1957 r. – Rozpoczęto produkcję ozdób choinkowych i kajaków składanych NEPTUN.
1964 r. – Rozszerzono produkcję sprzętu pływającego o łódź żaglową MEWA.
1965 r. – Wyprodukowano pierwszy młynek elektryczny do kawy.

1966 r. – Uruchomiono produkcję przyczep campingowych TRAMP oraz elektrycznych robotów kuchennych.

1970 r. – Powstała pierwsza przyczepa campingowa ROMI.
1973 r. – Wyprodukowano pierwsze przyczepy campingowe typu N-126.

1974 r. – Rozpoczęto produkcję przyczep bagażowych N-250 i przyczep podłodziowych.

1976 r. – Pierwsze przyczepy campingowe N-132 opuściły produkcję.
1977 r. – Uruchomiono produkcję nowej przyczepy campingowej typu N-127.
Styczeń 1986 r. – Rozpoczęto produkcję nowej generacji przyczep campingowych N-126n.

Lipiec 1986 r. – Zmieniono nazwę zakładu na: Zakłady Sprzętu Precyzyjnego NIEWIADÓW
1995 r. – Powstanie Grupy Kapitałowej i wydzielenie oddzielnych podmiotów gospodarczych ze struktur Zakładów Sprzętu Precyzyjnego „NIEWIADÓW” S.A.: Fabryki Przyczep Sp. z o.o., Fabryki Artykułów Domowych Sp. z o.o.
2001 r. – Nagroda „Europrodukt 2000” za „niebieską linię” czyli grupę przyczep bagażowych. W tym samym roku Fabryka Przyczep odbiera prestiżową nagrodę za dynamikę eksportu w latach 1999-2001. Zakład znalazł się też w rankingu największych polskich eksporterów „ Polish Export Reviev 2001”.
2004 r. – Fabryka Przyczep Niewiadów otrzymuje statuetkę Lider Exportu 2004”
2006 r. – Spółka organizuje ogólnopolski konkurs na najstarszą przyczepę kempingową typ N 126. Wygrywa przyczepa z pierwszego roku produkcji (1973) przywieziona przez Pana Janusza Broena z Sosnowca.Zwycięzca odjeżdża nową N126.
2006 r. – Ponowne połączenie Spółek „córek” w jedną – Zakłady Sprzętu Precyzyjnego „NIEWIADÓW” S.A. w skrócie „NIEWIADÓW” S.A.
2007 r. – uzyskanie przez Spółkę Certyfikatu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001

Wrzesień 2013 r. –  przejęcie przez FABRYKA PRZYCZEP NIEWIADÓW SP Z.O.O SPÓŁKA KOMANDYTOWA produkcji przyczep i kontynuowanie produkcji przyczep pod marką NIEWIADÓW przez ZAKŁAD PRODUKCJI PRZYCZEP NIEWIADÓW Sp. z o.o. jako jednego uprawnionego do używania historycznej nazwy. W skład przejętej działalności prócz majątku produkcyjnego – nieruchomości, maszyn i urządzeń – weszło prawo do używania znaku firmowego/towarowego NIEWIADÓW, prawa z rejestracji wzorów użytkowych.
Listopad 2013 r.  – uzyskanie przez ZAKŁAD PRODUKCJI PRZYCZEP NIEWIADÓW Sp. z o.o. Certyfikatu Systemu Zarządzania w zakresie produkcji przyczep samochodowych PN-EN ISO 9001:2009

Certyfikat:

Piszą o nas

Odcinek specjalny programu Autofan

Nowy właściciel fabryki NIEWIADÓW

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?

SKLEP FIRMOWY
44 724 47 99

SKLEP FIRMOWY
515 144 537

Fabryka Przyczep Niewiadów Sp. z o.o.
Sarmacka 19 lok. 172
02-972 Warszawa

Zakład Produkcyjny:
Piaskowa 124B, 97-200 Tomaszów Mazowiecki